Call to us (+48) 787 866 206

Close (x)

Green House Seed Company - jeden z najbardziej utytułowanych seedbank'ów.

Nov 6, 2020 Curiosities 0 Comments
Green House Seed Company - jeden z najbardziej utytułowanych seedbank'ów.

Dziś kilka słów na temat Green House Seeds Co. Ta pochodząca z Holandii firma to jeden z najbardziej popularnych seedbanków na świecie. Pod ich szyldem powstały niezliczone ilości, świetnych jakościowo odmian, które niejednokrotnie zwyciężały na najważniejszych branżowych eventach takich jak High Times Cannabis Cup.

Powstanie Green House Seeds Co.

Kiedy chcemy powiedzieć coś o Green House Seeds to musimy wspomnieć o dwóch postaciach a których wspominałem już przy okazji artykułu o White Widow. Są nimi Nevill Shoenmaker, oraz Arjan Roskam. To od nich, bowiem zaczyna się historia tego popularnego Seedbanku. Historia Green House Seeds zaczyna się w latach 90-tych. Arjan Roskam był wtedy początkującym breederem i zajmował się tworzeniem nasion już od 1985 roku, ponadto od 1992 był właścicielem jednego z pierwszych holenderskich Coffeshop’ów, nosił on nazwę Green House. Rok wcześniej, czyli w 1991 Nevill Shoenmaker, sprzedał założony przez siebie Seed Bank of Holland na rzecz Bena Dronkersa – właściciela Sensi Seeds. Niedługo po tym fakcie wraz z Roskam’em oficjalnie uruchomili Green House Seeds Company. Połączenie wiedzy na temat krzyżowania konopi Shoenmaker’a z niezawodnym instynktem do interesów Roskam’a spowodowały, że ich seedbank w bardzo szybkim tempie zyskał popularność zarówno w Europie jak i na całym świecie a stworzone przez nich odmiany zaczęły zdobywać kolejne nagrody na różnego rodzaju wydarzeniach.

Arjan z GHS

Shantibaba

W 1995 roku do załogi GHS dołączył człowiek nazywany Shantibaba. Zgodnie z tym, co twierdzi sam Roskam zatrudnił on go tylko w celu podlewania roślin oraz dbania o ich sprzedaż. Shantibaba współpracował z Arjanem przez kilka lat, gdy jeszcze Green House Seeds było w fazie rozwoju. Posiadał on 25% udziałów w firmie. Ich współpraca zakończyła się jednak zgrzytem. Arjan zarzucał Shantibab’ie, że ten wykrada geny będące w posiadaniu GHS, co skutkowało jego wyrzuceniem z firmy. Shantibaba nie porzucił jednak breedingu i otworzył w Szwajcarii własny Seedbank – Mr.  Nice Seeds, który do dziś rywalizuje z Green House Seeds Co.

shantibaba

Odejście Nevill’a Shoenmaker’a

W roku 1998 od ekipy odszedł również Nevill Shoenmaker. Postanowił on skupić się bardziej na własnych projektach, z których najistotniejszym była legalizacja marihuany w Australii, czyli ojczystym kraju Nevill’a. Rozejście się dróg współtwórców Green House Seeds nie przeszkodziło jednak Arjan’owi w rozwijaniu jego firmy, czego dowodem może być wstąpienie w szeregi GHS Franco Loji.

Franco Loja

Franco Loja to pochodzący z Włoch pasjonat konopi i były wojskowy. Po odejściu ze służby postanowił skupić się w całości na swojej pasji, którą było hodowanie konopi. Przeprowadził się do z Holandii gdzie w 2001 roku został menadżerem w Instytucie Medycznej Marihuany w Holandii na tamten czas jedynego miejsca na świece z pozwoleniem na hodowle i dostarczenie marihuany do aptek. 3 Lata później, w roku 2004 zaczął pracę w Green House Seeds jako breeder, czyli osoba odpowiedzialna za krzyżowanie roślin i pozyskiwanie nasion nowych odmian.

Strain Hunters.

 W późniejszych latach Loja wraz z Roskam’em stworzyli nową inicjatywę pod nazwą Strain Hunters. Nagrywali oni relacje z ekspedycji, które odbywały się w celu odnalezienia odmian Landrace, czyli odmian występujących naturalnie w danym regionie. Pozwoliło to poszerzyć bazę genetyczną posiadana przez Green House Seeds a przez to tworzyć nowe niesamowite odmiany. Niestety Franco Loja zmarł w 2017 roku. By uczcić pamięć o nim Seedbank GHS wypuścił do sprzedaży dedykowaną mu odmianę nazwaną Franco Lemon Chesse. Jest to krzyżówka niesamowitych i wielokrotnie nagradzanych a zarazem ulubionych odmian Franco.

Zwycięzcy licznych nagród na Cannabis Cup’s

Przez lata swojej działalności Green House Seeds stworzyli ogromną ilość odmian marihuany, wiele z nich stało się hitami i zdobywało w swym czasie najwyższe miejsca na najbardziej prestiżowych eventach. Już w 1998 roku zdobyli wszystkie możliwe nagrody na High Times Cannabis Cup. Ilość zdobytych tam nagród przez GHS wynosi już ponad 80! Oto jedne z najlepszych odmian marihuany wyprodukowane przez ten holenderski seedbank.

Super Lemon Haze

Super Lemon Haze, to kultowa odmiana, o której słyszał chyba każdy. Jest to jedna z najbardziej utytułowanych sativ na świecie. Dwukrotny zwycięzca High Times Cannabis Cup ( 2008 i 2009) oraz IC420 Growers Cup 2010. Na półce z nagrodami Super Lemon Haze’a znajduje się też taka z branży medycznej a dokładnie zwycięstwo podczas Seatle Medical Cup 2012. Potwierdza to świetne zastosowanie terapeutyczne tej odmiany. Super Lemon Haze, to połączenie dwóch znakomitych odmian Lemon Skunk i Super Silver Haze. Jest to wysoka roślina o długich szeroko rozpościerających się gałęziach i charakterystycznych dla sativy podłużnych liściach. Aromaty, jakimi się cechuje to bardzo silnie odczuwalny, cytrusowy, przypominający grejpfrut zapach, połączony z wonią piżma i delikatnym pieprznym posmakiem

Big Bang

Big Bang, to bardzo popularna odmiana, szczególnie ceniona przez pacjentów za jej lecznicze właściwości. To typowo medyczny szczep, który sprzedawany jest na receptę w holenderskich dispensary. Zdobywca 3 miejsca podczas HTCC w 2000r, oraz wielu innych nagród. Big Bang to hybryda szczepów Indica i Sativa. Uzyskano ja z krzyżówki Skunk’a, Northern Light i El Ninio.
To w przeważającej części Indica (70%), co wyraźnie widać po wyglądzie rośliny. Rośnie nie wysoka, lecz mocno rozgałęziona. Efekty spożycia to głęboki relaks, uspokojenie i ogarniająca senność. Ten konkretny rodzaj marihuany sprawdzi się również w łagodzeniu bólu oraz zaburzeniach snu czy apetytu.

Exodus Chesse

Exodus Chesse to roślina, która zyskała ogromną popularność na wyspach. Zdobyła między innymi nagrodę za 1. Miejsce podczas Expo-Grow-Irun 2012 oraz stała się hitem na Spannabis 2013. Exodus Chesse to hybryda 60% Indici i 40% Sativy. Charakteryzuje się wysoką produkcją i przyjemnymi aromatami sera łączącymi się z ziemistością i słodyczą. Działa jak typowa Indica utrzymując przez długi czas swoje uspokajające działanie. Używana w medycynie w leczeniu bezsenności i łagodzeniu skutków stresu.

Share This Post :

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: Site url with http://
* Comment:
Type Code
arrow_upward