Call to us (+48) 787 866 206

Close (x)

Co kryją konopie? Składniki aktywne zawarte w tych roślinach.

Oct 14, 2020 News 0 Comments
Co kryją konopie? Składniki aktywne zawarte w tych roślinach.

Konopie, pomimo tego że nadal nie wiemy o nich wystarczająco dużo, są jednymi z najbardziej przebadanych gatunków roślin na świecie. Za równo pod względem ich medycznych właściwości, zastosowania rekreacyjnego jak i skutków nadużywania. Istnieją dziesiątki tysięcy publikacji dotyczących wszystkich rodzajów konopi od przemysłowej po medyczną marihuanę. Przez lata prowadzonych doświadczeń i badań odkryto ponad 500 związków chemicznych zawartych w tych roślinach. Najpopularniejsze z nich to: kannabinoidy, terpeny oraz flawonoidy i alkaloidy. Najbardziej istotne związki znajdują się w produkowanych przez roślinę włoskach zwanych fachowo trichomami.

Kannabinoidy.

Kannabinoidy są uważane za główny, leczniczy składnik zawarty w konopiach i występują tylko w nich. Obecnie znamy ponad 100 różnych kannabinoidów a najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia delta-9-tetrahydrocannabinol czyli powszechnie nazywane THC. Jest to główny komponent konopi odpowiedzialny za narkotyczne doznania pożądane przez rekreacyjnych użytkowników marihuany. Ma on jednak również szerokie zastosowanie medyczne, posiada zdolność do uśmierzania bólu, stymulacji apetytu, poprawy jakości snu oraz łagodzi nudności oraz wymioty. Drugim najbardziej rozpoznawalnym kannabinoidem jest Cannabidiol, czyli tak bardzo dziś popularne CBD. Jest ono znane głownie ze swojego działania leczniczego, wolnego od efektu „haju” – gdyż CBD samo w sobie nie jest psychoaktywne. Liczne badania potwierdzają medyczne zastosowanie Cannabidiolu i wskazują, jego skuteczne działanie w leczeniu wielu różnych schorzeń od objawów cukrzycy, przez zapalenia stawów aż po infekcje odporne na antybiotyki.

Oczywiście to tylko dwa najbardziej znane kannabinoidy. Istnieje wiele innych, których działanie jest wciąż badane. Są to między innymi THCV – tetrahydrokannabiwarin, który może okazać się lekiem na padaczkę czy CBG – kannabigerol, mający w medycynie zastosowanie przeciwzapalne.

Jak kannabinoidy działają na organizm człowieka?

Za działanie poszczególnych kannabinoidów na nasz organizm odpowiada system endokannabinoidowy. Jest to układ złożony z siatki receptorów, którymi są CB1 i CB2. Reguluje on wiele procesów w organizmie takich jak apetyt, ból czy pamięć. Odpowiada też między innymi za gospodarkę energetyczną, nastrój a nawet metabolizm.
Jest to układ produkujący endokannabinoidy ( endo – oznacza wewnętrzny), czyli związki chemiczne pobudzające ów system. Najbardziej znanymi endokannabinoidami są anandamid i 2-AG (arachidonyloglicerol). Oprócz endokannabinoidami ów system reaguje również na substancje aktywne zawarte w konopiach. Kannabinoidy łączą się z receptorami CB1 i CB2 i wywierając określone reakcje.

Receptory CB1 znajdują się głównie w mózgu i końcówkach nerwów gdzie są odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Receptory CB2 obecne są w komórkach i narządach układu immunologicznego.

Kilka słów o terpenach.

Terpeny w przeciwieństwie do kannabinoidów występują powszechnie w naturze i za zwyczaj są odpowiedzialne za smak i zapach. W konopiach odkryto już ponad 120 różnych terpenów, które nadają poszczególnym odmianom marihuany ich charakterystyczny zapach i aromat są to między innymi: Humulen, Linalol, Mircel czy Alfa-Pinen. Oprócz nadawania aromatu terpeny mają również szereg innych, indywidualnych zalet a nawet zastosowań medycznych. Niektóre z nich mogą redukować niechciane efekty zażywania THC takie jak utrata pamięci czy uczucie niepokoju. Inne natomiast mogą posiadać właściwości przeciwzapalne lub być silnymi antybiotykami. Istnieje tak wiele terpenów, że ich różne połączenia, mogą wywoływać niepodrabialne działanie terapeutyczne.

Flawonoidy.

Flawonoidy to organiczne związki chemiczne występujące w roślinach, odpowiedzialne za barwienie, wytwarzanie naturalnych insektycydów, chroniących roślinę przed owadami i grzybami. Istnieje ponad 6000 zindentyfikowanych flawonoidów, z czego 20 rozpoznano w konopiach. Niektóre z nich poddano badaniom laboratoryjnym pod kątem ich terapeutycznego zastosowanie a wyniki badań są obiecujące. Zakłada się, że mają one działa synergiczne, to znaczy wzmacniają lub osłabiają działanie kannabionoidów, z którymi występują. Ponad to flawonoidy wykazują działanie antyoksydacyjne oraz pozytywnie wpływają na układ krwionośny.

Podsumowując, choć tak dokładnie badane konopie nadal kryją przed nami wiele tajemnic i miejmy nadzieje wiele pożytecznych zastosowań. Dzisiejsi hodowcy łącząc, ze sobą poszczególne szczepy potrafią tworzyć gatunki zawierające niepowtarzalne kombinacje kannabinoidów, terpenów i całej reszty aktywnych składników zawartych w konopiach. Tworząc w ten sposób odmiany mające różne zastosowania zarówno rekreacyjne jak i medyczne, mogące wspomagać leczenie wielu schorzeń.

Share This Post :

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: Site url with http://
* Comment:
Type Code
arrow_upward