Call to us (+48) 787 866 206

Close (x)

Cannabis Indica i Cannabis Sativa – różnice i charakterystyka.

Oct 5, 2020 Cannabis Strains 0 Comments
Cannabis Indica i Cannabis Sativa – różnice i charakterystyka

Każdy interesujący się tematem wie, że konopie dzielą się na kilka kategorii. Dziś zajmiemy się ich pochodzeniem i spróbujemy wyjaśnić podstawowe cechy odróżniające je od siebie. Dyskusja społeczności na ten temat zapewne nigdy nie będzie miała końca, lecz w tym artykule powiemy o tym jak genetyka wpływa na poszczególne rodzaje tej rośliny. Aby dobrze zgłębić interesujące nas rodzaje i różnicę między nimi występujące musimy sięgnąć trochę do historii i przyjrzeć się taksonomii konopi.

Pierwsze oficjalne zapisy na temat konopi.

Konopie po raz pierwszy zostały skalsyfikowane już w latach 50-tych XVII w. przez Karola Linneusza. Do badań używał on powszechnie wtedy uprawianej w Europie konopi włóknistej. Stwierdził on, że jest to roślina monotypowa, czyli zawierająca tylko jeden gatunek. Nazwał go wówczas Cannabis Sativa L. Zmiany w postrzeganiu konopi nastąpiły około 30 lat później, kiedy to Jean-Baptiste Lamarck opublikował opis gatunku tej rośliny różniącej się od tego badanego przez Linneusza. Ta pochodząca z Indii roślina charakteryzowała się znacznie słabszymi włóknami, lecz miała dużo silniejsze działanie odurzające. Została nazwana przez niego Cannabis Indica Lam.

Warto tutaj również wspomnieć o jeszcze jednym gatunku, został on odkryty dopiero w XX w. przez rosyjskiego botanika Dimitrija Erastowicza Janiszewskiego. Była to rosnąca naturalnie w Rosji Cannabis Ruderalis. Roślina dużo niższa od innych gatunków. Dzięki swoim cechom jest dziś powszechnie używana do tworzenia odmian kwitnących automatycznie.

Podstawowe różnice między Cannabis Sativa a Cannabis Indica.

Największymi różnicami dzielącymi te dwa gatunki konopi są aspekty fizyczne. Spowodowane są one regionem pochodzenia tych roślin. Sativa to gatunek wysoki z luźnymi rozgałęzieniami i wąskimi liśćmi, natomiast Indica to rośliny niskie o stożkowatej budowie, szerokich liściach i gęstych kwiatostanach.

Cannabis SativaCannabis Indica         
Cannabis Sativa (po lewej) i Cannabis Indica (po prawej)

Charakterystyka Cannabis Sativa L.

Gatunek Cannabis Sativa L., jako naturalnie rosnący można spotkać między innymi w Kolumbii, Meksyku czy Tajlandii. Roślina ta występuje naturalnie w cieplejszych klimatach. Jej fizyczne cechy są właśnie uwarunkowane przez jej pochodzenie. By poradzić sobie z wysoką temperaturą i wilgotnością oraz długim latem, Cannabis Sativa rośnie wysoka, tworząc duże odstępy między rozgałęzieniami, wąskie liście i owocując w delikatne luźne kwiatostany. Jest to naturalny mechanizm obronny pomagający radzić sobie z pleśnią czy szkodnikami. Ze względu na swoje rozmiary i cechy świetnie nadaje się do uprawy outdoor.

Charakterystyka Cannabis Indica Lam.

Gatunek Cannabis Indica Lam. wywodzi się z chłodniejszych regionów górskich. Można je spotkać naturalnie występujące w Nepalu Indiach oraz innych obszarach subkontynentu indyjskiego. Ze względu na występujące tam krótsze lato rośliny te wytworzyły zdolność do szybkiego kwitnienia. Rosną niskie i gęste generując zbite kwiatostany i szerokie liście. Gatunkiem Indica łatwo jest manipulować, więc świetnie sprawdzają się do hodowli zamkniętych.

Kilka słów o gatunku Ruderalis.

Co do tego gatunku jest kilka spornych kwestii. Jedni starają się porównywać go z Sativą czy Indicą, inni uważają, że nie ma to żadnego sensu. Wiemy na pewno, że gatunek ten pochodzi ze środkowej Azji, gdzie występował od tysięcy lat. Ruderalis to roślina rosnąca dużo mniejsza i występująca dużo rzadziej od innych gatunków tej rośliny. Produkuje nieznaczne ilości THC i chemicznie bliżej jest mu do odmian konopi włóknistych. Nazwa Ruderalis pochodzi od określenia ruderalny, czyli dziki nieudomowiony.  Ciekawostką jest, że badania dokonane w 2005 roku udowodniły, że Cannabis Ruderalis to bardziej hybryda, niż osobny gatunek.

Różnice w działaniu gatunków Sativa i Indica.

Oprócz właściwości fizycznych, które odróżniają wizualnie poszczególne gatunki konopi można też podzielić je ze względu na działanie. Podczas gdy działanie sativy często opisywane jest, jako pobudzające tak działanie gatunku Indica można charakteryzować, jako uspokajające i nasenne. Podczas klasyfikowania gatunków ze względu na efekty należy jednak pamiętać, że nie tylko pochodzenie wpływa na działanie. Kluczowym aspektem są również substancje aktywne zawarte w danej odmianie takie jak terpeny i kannabinoidy oraz ich stężenie. Dzisiejsi growerzy potrafią krzyżować ze sobą odmiany w taki sposób by wykorzystać najlepsze cechy każdego z użytych szczepów, więc możemy otrzymać roślinę o wyważonej genetyce i zarówno fizycznym jak i umysłowym działaniu.

Share This Post :

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: Site url with http://
* Comment:
Type Code
arrow_upward